Insomnie

Pages: 12 (2998 mots) Publié le: 3 février 2011
מבחינה סינית אינסומניה קשורה להפרעות תפקוד של הלב, הטחול, הכבד והכליות. במצב הרמוני בין כליות ללב הנפש במנוחה. כשיש מתח וחרדה, דיכאון או עבודת יתר ישנה פגיעה באיברים ובדם והתוצאה היא אינסומניה. הפרעות שינה יכולות להיגרם על רקע בעיות עודף או חסר. בין בעיות העודף נמנים: סטגנציה של צ´י הכבד עם חום או אש סטגננטית, אש הלב, חום וליחה, סטגנציה של מזון, סטגנציה של דם. בין בעיות החסר נמנים: חסר דם בלבובטחול, חסר יין בלב ובכליות, חסר צ´י בלב ובכיס המרה, חסר יין ודם בכבד
1.1. שינה - פיזיולוגיה
במשך שנים שנת הלילה נתפסה כמצב פסיבי של היעדר הכרה. רק במחצית השנייה של המאה ה-20 נמצא ששנת הלילה היא תהליך אקטיבי, מורכב, בעל מבנה מאוד מסוים שבו מתרחשים תהליכים רבים.
מבחינים בשני מצבי שינה: שנת חלום (REM Sleep= Rapid Eye movement) ושינה שאיננה שנת חלום (Non-REM Sleep= Non Rapid Eye Movement). שנת Non-REMנחלקת לשינה שטחית - שלב 1 ושלב 2, ושינה עמוקה - Slow Wave Sleep.
לכל שלב מאפיינים משלו:
שלב 1 מאופיין בגלי מוח מעט איטיים יותר לעומת ערות ותנועות עיניים איטיות ומעוגלות. שלב 2 מאופיין בהופעת כישורי שינה וגלים איטיים המכונים K Complex. הופעתם מעידה על העמקת השינה והתייצבותה. השינה העמוקה מאופיינת בגלי מוח איטיים מאוד וגבוהי מתח. הנשימה וקצב הלב סדירים. נחוץ גירוי חזק כדי להעיר את הישן.
שנת חלוםמאופיינת בגלי מוח מהירים יחסית ונמוכי אמפליטודה (משרעת) , תנועות עיניים מהירות ויש ירידה במתח שרירי השלד עד שיתוק מלא. יש שינויים בקצב הלב ובקצב ועומק הנשימה.(3)
ההיפותלמוס שבמוח מקבל גירוי ישיר מעצב הראייה (OPTIC TRAC ) בעקבות חשיפה מחזורית לאור היום. אזורים אחוריים של ההיפוטלמוס גורמים להיפרסומניה שהיא שנת יתר, בעוד שאזורים קדמיים מתקשרים לאינסומניה שזה חסר שינה.


כל מחזור שינה נמשך כ 90 - 100דקות. כל מחזור מתחיל ב NREM המאופיין בירידה בטונוס השרירים, קצב הלב והנשימה. לאחר שלב זה מופיע שלב REM שהוא שלב של פעילות פיזיולוגית גופנית מוגברת תוך שיתוק חלק משרירי הגוף. אנשים המתעוררים בשלב זה מדווחים על חלומות סוערים במיוחד. (1)
מבנה השינה התקין במבוגר צעיר מאופיין במספר מחזורים של Non-REM Sleep
ו-REM Sleep (על פי רוב 5-3 מחזורים); השינה העמוקה מהווה
25%-20% מסך שעות השינה, ושיעור שנת החלוםהוא
כ-25%-20% מסך שעות השינה. עיקר השינה העמוקה מתרחשת בשליש הראשון של הלילה. משך חביון שנת החלום הוא בין 70 ל- 100 דקות. יעילות השינה גבוהה, כלומר מספר ההתעוררויות במהלך השינה נמוך ומשכן קצר.
עם הגיל מבנה השינה משתנה: תרשים שינה של קשיש מאופיין בעלייה בחביון ההירדמות (שלב שבין הכניסה למיטה להירדמות), עלייה ב-% שלב 1 ושלב 2 של השינה וכן עלייה במס' ההתעוררויות לאחר התחלת השינה. מצד שני, יש ירידהבמשך השינה הכולל, יעילות השינה פוחתת, קיימת ירידה ב-% השינה העמוקה ושנת החלום וכן קיצור של חביון שנת חלום.
דבר נוסף ומשמעותי שמשתנה עם הגיל הוא הקדמה של פאזת השינה, כך ששעת ההירדמות מוקדמת יותר, ובהתאם שעת ההתעוררות בבוקר מוקדמת יותר.

בתרשים זה רואים פעילות מוחית של אישה בת 89 המציגה התעוררויות לא סדירות במשך הלילה ופחות זמן של שינה עמוקה בשלב ה - 3 . (5)

הסיבות רבות: אורח חיים חד-גוני ונטולגירויים, מחלות רקע שונות, כמו כאב כרוני, מחלות קרדיו-וסקולריות, מחלות של מערכת העיכול, מחלות ריאה, מחלות נוירולוגיות, נוקטוריה מסיבות שונות, מחלות פסיכיאטריות ובעיקר דיכאון, ונוסף על כך, נטילת תרופות שונות, כמו סטרואידים, תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, תרופות דופאמינרגיות, תרופות סימפטומימטיות ועוד.
גם בהיעדר מחלות רקע ונטילת תרופות העלולות לפגום באיכות השינה, היגיינת שינה לא טובה עלולה לתרום להופעה שלאינסומניה כרונית. הכוונה בהיגיינת שינה לא טובה היא שעות שינה לא מסודרות ושנת אחה"צ מאוחרת, צריכת קפאין ואלכוהול ועישון סמוך לשעת השינה, היעדר פעילות פיזית במשך היום, היעדר חשיפה מספקת לאור בהיר במשך היום, שהייה במיטה שעות ארוכות ללא שינה, סביבת שינה לא נוחה ועוד.
כיום ברור שרבים מהגורמים לאינסומניה, עלולים להיות גם תוצאת אינסומניה, למשל דיכאון כהפרעה משנית לנדודי שינה, מחלות של כאב כרוני שמוחמרות עקבחוסר שינה ועוד.
הפרעת RLS שכיחה גם במגוון מצבים רפואיים, במיוחד במצבי חסר בברזל, אי ספיקת כליות, נוירופתיה, ראומטואיד ארתריטיס, סוכרת ועוד. ישנו קשר בין RLS לרמת פריטין נמוכה מ-50ng/dL. לעתים קרובות הפרעה זו משנית לטיפול בתרופות שונות (SSRIs ,TCA, תרופות אנטי-פסיכוטיות Dopamine Antagonists).
RBD עלולה להופיע בעקבות אירוע מוחי בגזע המוח. גורמים אפשריים נוספים -...
Lire le document complet

Veuillez vous inscrire pour avoir accès au document.

Vous pouvez également trouver ces documents utiles

  • L Insomnie
  • Poésie
  • TPE: INSOMNIE

Devenez membre d'Etudier

Inscrivez-vous
c'est gratuit !