Le mariage de figaro

Pages: 5 (1223 mots) Publié le: 25 novembre 2010
Burada, güncellik her durumda kendini besliyor.20 dakikadan daha kısa bir süre zarfında saat 19:30 da sizlerle buluşacağız. Doğrudan gündemde olan Türkiye’yi konuşmak ve tartışmak üzere Parisdeyiz, Avrupa Birliği'nin yıllık raporu dün yayınlandı, genişlemeden sorumlu komisyon üyesi, Türkiye’nin AB’ye girişiyle ilgili tüm koşulları yerine getirmek adına hale hazırda maddi gelişimlerinin olduğunukaydetti. Böylece politik düzlemde sizlere takdim edeceğim misafirlerimizle bunlardan konuşacağız:

> Varol Sabetay, Milliyet gazetesi yetkilisi, bu akşam bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederim.
> Ben teşekkür ederim.
> Riva Kastoryano, Paris Siyaset Bilimi Profesörü ve CERI ( Uluslararası Araştırmalar ve Çalışma Merkezi) Araştırma Müdürü, Siz Türkiye’nin nereye yöneldiğine ilişkin birtartışma dizisi hazırlamaktasınız ve ilk randevu Paris'te, 21 Ekim günü sizinle bunu konuşma fırsatımız olacak ve daha sonra bir ekonomist, araştırmacı olan Deniz Ünal’a da ben burada olduğu için teşekkür ediyorum ve daha sonra Nedim Gürsel’e iyi akşamlar diliyorum.
> Nedim Gürsel: iyi akşamlar
> Antoine Combery: "Siz yazar ve aynı zamanda CNRS araştırma müdürüsünüz. Son zamanlardaki iki eserleilgili olarak, biri Seuil’de yayımlanan Allah'ın kızları olarak adlandırılan diğeri ise Türkiye’den bahseden eserler. Avrupa'da yeni bir fikir ve biz bunun kalbindeki tartışmayı gerçekleştireceğiz. Bu akşam siyasetten ekonomiden ve diğer toplumsal olaylardan bahsedecek olsak bile ve hatta spordan çünkü iki ülke arasındaki dün akşamki futbol maçı sportif manadan uzaklaşarak Türkiye-Ermenistanarasında güçlü sembolik bir yükümlülük üzerine almıştır. İnisiyatif alma sırası futbol diplomasisindeydi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan için de Türk mevkidaşı Abdullah Gül’ü ziyaret etmek adına bir fırsat doğdu. Bu ikili ülkeleri karşı karşıya getiren bu müsabaka, Türkiye adına 2-0 galibiyetle sonuçlandı fakat aslında asıl durum iki ülkenin ulusal takımınında Dünya Kupasına gidemeyecekolmasıydı. Ancak Zürih'te bir anlaşma imzaladıktan sonra büyük ölçüde sembolik bir buluşmaya dönüşmüştü Ermeni Ulusal Marşı söylendiği esnadaki ıslıklar tutumun bugünden yarına değişmediği anlamına geliyor.Ankara ve Erivan diplomatik ilişkileri normale çevirme isteğinde ve neredeyse Birinci Dünya Savaşının yüzüncü yıldönümünde bu tarihi anlaşma açık düşmanlık üzerine bir çizgi çekmelidir. Osmanlıİmparatorluğunda katliamların olduğu bir dönemde, birçok Batılı ülkelerde de yaşananlar var, yerleşik bir milyondan fazla Ermeni katledildi düpedüz soykırım Ermenistan için, hala uzlaşma yönünde önemli bir adım Türkiye ile Ermenistan parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor iki ülkedeki milliyetçileri belki de son kez burada gerçeğe dönüşen bu tarihi yaklaşımı engellemeye çalışıyorlar. BöyleceTürkiyenin kazandığı bu maçta türk ve ermeni ülke yöneticileri belkide 2-0 skoru yerine bir bereberliği daha fazla tercih edilebilir sayacaklardı ?
> Sabetay Varol: "Hayır, sanmıyorum, ben ciddi olarak yerleşen bu tarz olguların bu düzeyde cereyan etmesini düşünmüyorum.
> Antoine Combery: "Yani Varol Sabetay Milliyet gazetesi yazarı! Senin günlük gazeten, büyük bir Türk gazetesi, o maçtan sonra busabah bu başlık atılmadı mı?
> Sabetay Varol: "Bu rekabetçi bir spor gerçekten kazanmak veya kaybetmek, göz önüne alındığında, bu oyunun bir parçası ve Türkiye maçı almış olsada " Barış kazandı" diye başlık attık. 2-0 evet dedim ve ekledim ama siyasi yönü ele almayı tercih edilmiş.
> Anthony C : "Peki bu maç ne ifade ediyor ? ‘, Türk Başbakanı 2008 yılında yine bir maçta Ermenistan'a gitti veıslıklandı,yuhalandı.
> Sabetay Varol: "Evet gerçekten de her ikisinde de ıslık vardı fakat bunun tam tersi belki de daha vahim olurdu yani herkesin hemfikir olduğu bir ülkede yaşanmış olsaydı bu Ermenistan’da olsun veya Türkiye’de olsun kesinlikle daha kötü bir tablo olurdu.Bu da insanlar tamamen susturulduğu , kısıtlandığı anlamına gelir ve bu da ülkeyi yöneten için iyi bir faktör olurdu....
Lire le document complet

Veuillez vous inscrire pour avoir accès au document.

Vous pouvez également trouver ces documents utiles

  • Le mariage de figaro
  • Le mariage de figaro
  • Le mariage de figaro
  • le mariage de figaro
  • Mariage figaro
  • Le mariage de Figaro
  • Le mariage de figaro
  • Le mariage de figaro

Devenez membre d'Etudier

Inscrivez-vous
c'est gratuit !