Texte en polonais

Pages: 3 (524 mots) Publié le: 20 février 2011
Balladyna- streszczenie

AKT I - SCENA 3

Akcja dramatu rozgrywa się w chacie wdowy, która mieszka wraz ze swymi dwiema córkami, Aliną i Balladyną. Rozmawiają o pracy, matka chce oszczędzićBalladynę sugerując jej, aby odpoczęła przez jeden dzień. Oburzona Alina nie zgadza się z tym, aby Balladyna nie pracowała i twierdzi że to matce należy się odpoczynek. W trakcie rozmowy daje się słychać zpodwórza tarkot karety. Do chaty wchodzi książę Kirkor prosząc o gościnę, gdyż zepsuła się jego kareta. Duszek Skierka zaczarowuje księcia tak, że zakochuje się on w obydwu córkach naraz. Młodzienieczdradza matce dziewcząt prawdziwy cel swojej wizyty. To co go tu przyprowadziło, to chęć pojęcia za żonę pięknej i skromnej niewiasty.
Kirkor próbuje rozpoznać zmysły swego serca, chce jaknajszybciej wiedzieć, dla której ono bije. Balladyna okazuje się zarozumiała i od początku widać, że za wszelką cenę chce mieć księcia za męża.
Alina natomiast jest szczera i skromna, nie myśli tylko o sobie,ale o siostrze i matce. Chciałaby zabrać do zamku Balladynę i matkę, gdy zostanie jego żoną.
Kirkor jest wzruszony zachowaniem Aliny. Po chwili Balladyna oznajmia, że ona również nie mogłaby żyć bezmatki i siostry, ale w jej ustach brzmi to obłudnie.
Nagle w chacie pojawia się sługa mówiąc, iż koło karety zostało naprawione. Kirkor nakazuje wyprząc konie, gdyż postanawia zostać na noc w chaciewdowy.
Skierka podpowiada wdowie, aby spytała księcia, czy wyraża zgodę na konkurs zbierania malin, polegający na tym: która z dziewczyn zbierze więcej - zostanie żoną Kirkora.
Kirkor wyraża zgodę,rankiem Alina i Balladyna mają wyruszyć do lasu.

AKT II - SCENA 1

Balladyna nosi się z zamiarem zabicia Aliny, aby pozbyć się rywalki. Zamiast zbierać maliny idzie na spotkanie ze swoim byłymukochanym - Grabcem.
Idąc widzi wszędzie krew i śmierć. W lesie spotyka Alinę, która ma cały dzban malin. Alina zaczyna bać się Balladyny, gdyż jej zachowanie wydaje się dziwne i nienaturalne....
Lire le document complet

Veuillez vous inscrire pour avoir accès au document.

Vous pouvez également trouver ces documents utiles

  • Théâtre polonais
  • Alphabet polonais
  • Les polonais en france
  • Outsourcing polonais
  • Adjectives et couleurs en polonais
  • Les Polonais au XIX et XX
  • Cassiopée
  • Grève de masse des travailleurs polonais

Devenez membre d'Etudier

Inscrivez-vous
c'est gratuit !