Albesti

490 mots 2 pages
Prima etapă a Ligii a IV-a a adus surprize mari, după ce 3 din primele 5 echipe din clasament au cedat puncte importante. Într-un meci disputat sâmbătă, AS Roma a pierdut la Bucecea, cu 2 – 1, în faţa unei echipe care a cedat mai mulţi jucători de bază în pauza competiţională. Campionii en-titre erau echipa cea mai bine cotată la începtul sezonului, însă obiectivele lor s-au schimbat pe parcurs. „Nu ne gândim la promovare. Vrem să jucăm fotbal şi să ne menţinem în clasament pe primele 5 locuri” a precizat Gică Tabultoc, finanţatorul romanilor. Liderul, Luceafărul Mihai Eminescu a reuşit doar o remiză la Rogojeşti, la fel ca şi FC Păltiniş, care a obţinut un singur punct pe terenul Darabaniului. „Punctele le-am pierdut pe mâna noastră. Dar înaintea disputării acestei etape aveam 4 puncte avans, acum sunt 5, deci până la urmă suntem mulţumiţi” a spus Petru Filip, preşedintele Luceafărului. Jocul rezultatelor i-a avantajat pe FCM Dorohoi, care a debutat cu dreptul în returul Campionatului Judeţean, după ce au învins pe teren propriu pe Avântul Albeşti, cu scorul de 2 – 1 (0 – 1). Cele două echipe şi-au împărţit în mod egal perioadele de dominare, într-un joc care a fost deschis oricărui rezultat. Lipsa jocurilor în picioare s-a simţit din plin la elevii lui Mircea State, care au intrat greu în meci. Aceştia au primit gol în minutul 8, după ce Gurici a pătruns pe parte stângă şi a şutat din unghi la colţul scurt, mingea lovind transversala înainte de a intra în poartă. Albeştiul a continuat să domine, poarta lui Diaconu fiind ameninţată în mai multe rânduri. Dorohoienii au replicat prin şuturi de la distanţă, Alexandru Mihai şi Mihai Vatavu fiind singurii care au reuşit să pună presiune pe apărarea adversă. Al doilea mitan a adus o echipă dorohoiană mai motivată, cu o atitutine radical schimbată. Adus în această iarnă de la Luceafărul, Grosu a reuşit „dubla” victoriei pentru dorohoieni, la primul său meci alături de noii săi colegi. Acesta a marcat în minutul 55, la