Exposition

Disponible uniquement sur Etudier
  • Pages : 18 (4357 mots )
  • Téléchargement(s) : 0
  • Publié le : 30 mars 2011
Lire le document complet
Aperçu du document
english? HYPERLINK "/forum/profile.php?mode=kayitt&agreed=true"kayıt ol HYPERLINK "/forum/login.php"giriş HYPERLINK "/istanbultrafik"istanbul trafik HYPERLINK "/forum/viewtopic.php?t=9550"soru/cevapHYPERLINK "/forum/viewtopic.php?t=3237" site kuralları! HYPERLINK "/forum/istatistikler.php"istatistikler HYPERLINK "/forum/arama.php"sitede ara

Dikkat radyasyon var - [YAŞAM]
Sayfa: Önceki 1, 2,3, 4, 5, 6 Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET

Uğur Taşkın

Cmt 04 Ksm 2006, 23:33

Bizim milletimiz radyosyondan hızlı koştuktan sonra kimlere birşey olmaz.

mesajı beğendiniz mi?

asan70

Pzr 05 Ksm 2006, 18:52 DİŞÇİDE RADYASYON TEHDİDİ...

Alıntı:

Dişçide radyasyon tehdidi

Çoğumuz dişçiye giderken tedirgin oluruz. Diş röntgeni çektiriyorsanız haberimiz sizibiraz daha tedirgin edebilir. Çünkü 17 bine yakın diş hekiminin kullandığı lisanssız röntgen cihazları, radyasyon güvenliği sınırları aşıldığı için hasta ve hekimleri tehdit ediyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Tarih 10 Aralık 1998. İkitelli Mehmet Akif Mahallesi'nde Naki ve İlyas Ilgaz isimli vatandaşlar hurda parçalama işi yapmaktadır.Kobalt 60 kaynaklarının taşınmasında kullanılan ikişer ton ağırlığındaki iki kurşun kabı parçalamak ister Ilgaz kardeşler. Radyoaktif bir kazanın aktörleri oldukları, zırhsız kobalt kaynağından yayılan radyasyona maruz kaldıkları haftalar sonra anlaşılır. Onlarla birlikte yedisi çocuk 18 kişi hastaneye kaldırılır. Aylar sonra, yoğun radyasyona maruz kalan çocuklardan Murat Ilgaz'ın parmaklarıerimeye başlar. Diğerleri ise hâlâ kanser riski, sakat çocuk korkusu, bitmeyen sağlık kontrolleri çilesiyle hayatını sürdürüyor.

Türkiye'de yaşanan ilk nükleer kaza olarak tarihe geçen olaydan sonra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) aleyhine davalar açıldı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde açılan davaların bir kısmı kurum aleyhine sonuçlandı. 50 bin YTL'lik tazminat davaları TAEK'i denetleyenBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) 2004 ve 2005 raporlarına geçti. YDK en ilginç uyarısını diş doktorlarının röntgen cihazlarının lisanslı hâle getirilememesi konusunda yaptı: "Diş doktorları röntgen cihazlarından kaynaklı radyasyon yüzünden kurum aleyhinde kansere yakalandık iddiasıyla dava açabilir. Gerekli idarî ve kanunî tedbirler acilen alınmalıdır."

LİSANSLI HÂLE GETİRME ÇALIŞMALARIYARIM KALDI

İki yıl önceki uyarı raporunun ardından diş hekimlerinin kullandığı röntgen cihazlarını lisanslı hâle getirme çalışması başladı. Denetimler sıklaştırıldı. Dişçi muayenehanelerinde kamuoyunun çok da fark etmediği bir hareketlilik yaşandı. Temmuz 2005'e kadar sadece 1500 muayenehanede lisanslamanın tamamlandığını gören YDK aynı uyarıyı tekrarladı. Çünkü sayıları 17 bini bulan dişhekimlerinin neredeyse tamamı diş röntgeni cihazı kullanıp günde onlarca röntgen çekimi yapıyordu.

Türk Diş Hekimleri Birliği ile TAEK'in işbirliği ilk meyvesini Sakarya'da verdi. Mayıs 2005'e kadar ildeki diş doktorlarının muayenehaneleri tek tek denetlendi. Röntgen cihazları kontrol edilip lisanslandırıldı. Sırada Çanakkale vardı. Ancak o günden sonra lisanslama çalışmalarına bir türlübaşlanamadı.

Peki, dişçide aşırı radyasyon ve kanser tehdidi ile mi karşı karşıya kalıyoruz? Hemen her diş doktorunun muayenehanesindeki diş röntgeni cihazları elektrik akımı vasıtasıyla oluşturulan iyonlaştırıcı radyasyon olarak da bilinen X ışınları (x-ray) yöntemiyle röntgen çekimi yapıyor. Çekim ve pozlama esnasında havada iyonlaşma meydana geliyor. Bu sırada azot bileşikli nitrogazlar oluşuyor.Bilim adamları bu gazların teneffüs edilmesi hâlinde bile zehirlenmeler meydana gelebileceğine dikkat çekiyor. Uzun süreli pozlanan el, ayak ve yüzde hücre ısınması riski de radyasyon kaynaklı kanser vakalarına kapı aralamak demek.

Hastaların gözü, doktorun eli radyasyon alıyor

Hastalar göz ve beyne yakın baş çevresinden; sürekli çekim yapan doktorlar ise el ve kollarından radyasyona...