Bugday dernegi

Pages: 4 (869 mots) Publié le: 17 avril 2011
Üreticiye, Tüketiciye ve Doğaya dost tarım

Victor Ananias’ın izinde Buğday Derneği

Buğday Derneği’ne ruhunu kazandıran Victor Ananias aramızdan ayrıldı; ama geride gittikçe büyüyen bir Buğdayhareketi bıraktı.

Buğday hareketi, 1990’da Bodrum pazarındaki bir tezgahta, doğal ürünlerle başlayan bir yolculuk. 2002’de “Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği” adını alarak, tek tekbireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci oluşturmayı ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemeyi amaçlayan örgütlü bir yapıya dönüştü. Harekete ruhunu katan, doğaya hakkını vermeyi ihmaletmeden, üretimde işbirliğini yücelten, derneğin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias 2 Mart’ta hayata veda etti. O, toprakla buluşurken, geride bıraktığı Buğday Derneği, halihazırda devametmekte olan projelerle, ekolojik tarım için örnek oluşturmaya, ekolojik ve sürdürülebilir şekilde var olana da destek olmaya devam ediyor.

Dernek, ESAS’lı (Ekolojik, Sağlıklı, Adil, Sürdürülebilir)üretim ve kullanım döngüleri oluşturup, geliştirmeye yönelik projelerin yanında, IFOAM’ın (International Federation of Organic Agriculture Movements – Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu)üyesi olarak, 2014’teki 18. IFOAM Genel Kongresi’nin evsahipliği için İstanbul’un adaylığı üzerinde çalışıyordu. Derneğin uluslararası iletişimini yürüten Ananias’ın ardından, şimdi, lobi çalışmalarıkaldığı yerden yürütülmeye çalışılacak.

Kırsal ve kentsel nüfusu buluşturan Ekolojik TaTuTa Çiftlikleri

Buğday Derneği’nin devam etmekte olan çeşitli projeleri var. Türkiye’nin birçok bölgesineuzanan “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü İşgücü ve Bilgi Takası Projesi”, kısa adıyla “Ekolojik TaTuTa Projesi”, çift yönlü bir işleyişe sahip. Bir yanda, kendilerini ekolojik üretimdeyetkinleştirmek, geçimini sağlamak, çevresinde de ekolojik üretim bilincini ve uygulanmasını yaygınlaştırmak isteyen ekolojik çiftlikler oluşturuluyor. Öte yanda, konaklama süresince kendi imkan ve...
Lire le document complet

Veuillez vous inscrire pour avoir accès au document.

Devenez membre d'Etudier

Inscrivez-vous
c'est gratuit !